Prvý kilometer po obchodoch – hon na oblečenie na beh

Odporúčania od lekára mám naštudované. Zdalo by sa, že už konečne môžem vybehnúť. Ale v čom? V mojich krásnych ihličkách? Či budem v lete behať v žabkách? Nie, nie. Potrebujem kvalitné bežecké topánky. A keď už behávať, tak musím vybrať aj kvalitné oblečenie na beh. Rozbehla som sa s asistenciou môjho muža do obchodov.

Topánky

Beh začal v špecializovanej predajni pre bežcov. Ešte sme ani poriadne nevošli a môj muž zahlásil:,,Manželka potrebuje dobré bežecké topánky. Chce zabehnúť maratón.“ (Mimochodom ja naozaj viem rozprávať.)

,,Samozrejme. Koľko behávate?“

,,No, ja som ešte ani nezačala. Som úplný začiatočník,“ konečne som sa dostala k slovu.

Predavačovi vyrazilo dych. So zdvihnutým obočím si premeral moje nohy nasunuté vo vysokých tenkých podpätkoch, naprázdno prehltol a pustil sa do hľadania topánok. Jeho výraz však hovoril – ježiši, ďalšia blondína, čo zistila, že behať je moderné a hneď na maratón. Tá bude rada, keď zabehne za roh. Nech si myslel v tej sekunde, kým si premeriaval moje nohy,  čokoľvek,  vykľul sa napokon z neho pohodový chlapík odborník.

Postupne mi poprinášal niekoľko topánok. Nechal ma ich vyskúšať si ich a trochu sa prebehnúť. Pre bežca začiatočníka je dôležité, aby mala topánka nízku váhu, držala stabilitu, mala dobré tlmenie a bola širšia vpredu. Taká topánka ma vraj podrží a nebudem sa v nej trápiť. Vhodné topánky vám zaistia pohodlie pri cvičení a pomôžu predísť vzniku otlakov, pľuzgierov a plesňových ochorení.

Skúšala som si jedny modré tenisky a len tak medzi rečou som prehodila – pokračujúc v línii naivnej blondínky – či tie isté tenisky nemajú v inej farbe. To ste mali vidieť výraz môjho manžela aj predavača.

Manžel: To čo za sprostosti sa pýtaš???? Či pri behu je dôležitá farba???

Predavač: Tá mala ísť radšej do iného obchodu. Aj tak toho veľa nepobehá.

Aby ste si nemysleli. Nie som vôbec hlúpa ani naivná. Občas používam Columbovu taktiku (Poznáte seriály o tomto detektívovi v pokrčenom plášti a s manželkou, ktorú nikdy nikto nevidel?). Dôvody sú rôzne. Teraz to bola asi provokácia. Ale už stačilo a začala som sa seriózne venovať výberu topánok.

Colombo a ja

Tie posledné Hoky mi sedeli ako uliate. Cítila som sa ako v papučkách, ktoré nenosím. Ale keby som niekedy nejaké nosila, boli by to určite Hoky. Mám ružové. Pohodlné. Príjemné. Ľahké.  S predavačom sme sa ešte dobre porozprávali, dokúpili bežecké ponožky a mohli sme spokojní odísť.

Moje Hoky tenisky

Oblečenie

Na druhý deň sme na našu výpravu pribalili aj dcéru a dopĺňali sme výstroj na oblečenie. Kde sú tie časy, keď nám na telesnú stačili modré gate, biele tielko a ikonické cvičky (jarmilky). Teraz vraj treba jedny dlhé nohavice (ľahšie aj teplejšie na zimu), tričká s krátkym i dlhým rukávom, krátke nohavice, vestu, bundu, šiltovku, teplejšiu čiapku, šatku na krk, športovú podprsenku, ľadvinku na fľaše… Určite som niečo zabudla. Začínala som s behom v prechodnom období zima-jar-leto, takže tých vecí bolo viac. Iste by sa dalo behávať aj bez takýchto špecialít, ale pre babu je často aj pekné oblečenie na beh motiváciou behávať. Niekde to oblečko ukázať treba. 🙂  A čo si budeme nahovárať a porovnávať s tým, čo bolo kedysi. Čo bolo bolo, terazky som… Jednoducho a krátko, dnes je už aj šport o móde. Je jedno či beháte alebo cvičíte jogu, lyžujete… Vždy je z čoho si vyberať. A je dôležité vybrať si oblečenie na beh (či akýkoľvek iný šport) zhotovené z kvalitných funkčných materiálov.  Len nezabúdať, že potom treba aj ozaj cvičiť, módou to nekončí.

Poctivo skúšam v kabínke

A tak som sa ešte chvíľu vykrúcala v skúšobnej kabínke. Moja milovaná dcéra mi tam behala hore-dole a odhŕňala záves. Vraj nech sa aj ostatní pokochajú, akú mám peknú spodnú bielizeň. Mne to až také cool neprišlo, ale ustrážte detskú prirodzenosť. Po všetkej tej zábave, keď bola taška konečne naplnená, sme sa vybrali domov naplánovať prvý bežecký deň. Cestou som ešte v trafike zbadala špecializovaný časopis pre bežcov a samozrejme, že som si ho pribalila k výstroji.

Poctivý úlovok

Lúčim sa dnes s vami a idem preštudovať časopis a psychicky sa pripraviť na môj prvý ozajstný beh.

Obľúbená bežecká kombinácia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *