5 TIPOV AKO SPRÁVNE BEHAŤ

Prekvapujúco ešte stále behávam. A celkom sa teším na každý ďalší beh. Postupne si pridávam aj kilometríky. Občas si zabehnem i so svojím mužom a vtedy ma poteší pochvala od neho, že behám lepšie.

Jasné,  zlepšujem sa. Pomaly, ale zlepšujem. A po bežeckom workshope to bude určite ešte lepšie, hovorím si. Prihlásila som sa totiž na seminár o technikách behu. Seminár organizuje Zsófia Malatinszky – dvojnásobná majsterka sveta v Ironman a certifikovaná inštruktorka Chi Runningu.

Netušila som, čo je Chi running a ani som po tom nepátrala. Stačilo mi vedieť, že Zsófia je sympoška a že na seminári sa naučím, ako správne bežať. Bežať tak, aby som z behu vyťažila maximum a zároveň predchádzala zraneniam. Jediné, čo ma odrádzalo,  bolo, že mal trvať celý deň, resp. 7 hodín. Čo sa už len môžem o behu učiť 7 hodín? Veď bežať vie každý. Tvrdí to aj sama Zsófi na svojom webe. Ale zároveň dodáva: ,,Beh je prirodzenou formou pohybu a okrem mnohých iných športov naň potrebujeme len minimum vybavenia. Skutočnosť, že každý vie, ako behať, môže byť vo veľkej miere pravdivá pre prirodzené národy, ale nie pre civilizovaného človeka, ktorý už ako dieťa trávi v škole šesť až osem hodín denne  a táto situácia sa časom ešte zhoršuje.´´

Takže tak. Buď budem bežať ako mi nohy narástli, rýchlo ako vládzem a ďaleko ako chcem, alebo do toho celého pridám trochu teórie. A presne teóriu začal aj celý worshop. Alepekne po poriadku.

Beh pri mori

Ráno som sa pekne krásne dostavila na miesto konania. Všetci sme sa zoskupili pred vojenským objektom, kde sa seminár konal. Potrebovali sme špeciálne povolenie na vstup. Hneď som si všimla, že sem veľmi nezapadám. Väčšina prišla vo dvojici, takže mali oporu kamoša, zvyšok síce prišiel osamote, ale… Ale workshop bol v Budapešti a ja sa s maďarčinou nekamoším a prítomní Maďari sa zas nekamošili s angličtionou. S výnimkou jednej baby, s ktorou som sa hneď dala do reči. Trénerka ešte pred seminárom prisľúbila, že mi dôležité veci bude tlmočiť. Takže nebudem úplne stratená.

ChiRunning je bežecká technika a metodológia zameraná na úsporu energie pri behu a beh bez zranení. Využíva zákony anatómie, fyziky a prírody, ktoré aplikuje do behu. Vyvinul ju  Danny Dreyer, americký ultrabežec, ktorý spojil beh (run) a Tai Chi. A tak vznikol ChiRunning.

Začínali sme tým, že sme sa naučili správny bežecký postoj, kráčať metódou ChiRunningu (potom i bežať), ako využívať ruky, ako bežať rytmicky a čo nám pomáha bežať rýchlejšie.

Nebudem popisovať detailne celý deň. Občas som sa tam cítila stratená, keďže sa väčšina konverzácií odohrávala v mne nezrozumiteľnom jazyku a žiaden Cyril a Metod nedošiel, aby môj problém poriešil. A mne sa už ani nechcelo.

Beh pred parlamentom

Napriek všetkému som sa naučila:

  1. Nedošľapovať na pätu. Chodidlo má tri oporné body a tie treba mať na zemi. Došľapovanie na pätu zbytočne brzdí bežca.
  2. Keď potrebujem zrýchliť, mám vrtieť zadkom. Nie predlžovať kroky. Vrtieť bokmi a zadkom. Mimochodom, tento nácvik mi išiel najlepšie. Vrtím zadkom tak super, že keby fakt len toto stačilo, mám vo vrecku všetky preteky.
  3. Musím robiť menšie kroky. Pri mojej výške asi 180 za minútu. Bežec relaxuje, keď je vo vzduchu. Teda čím viac krokov urobíte, tým viac ste vo vzduchu. A bežať rytmicky. Stačí si kúpiť metronóm a behať podľa neho. Ako v hudobnej škole.
  4. Nepredkláňať sa dopredu. Predkoln takisto brzdí v pohybe a rýchlosti.
  5. Pred behom nezjesť celý hamburger s hranolkami. Čo som urobila a nechcite vedieť, ako som sa cítila. Bežať so stokilovou guľou v bruchu nie je nič, čo by vám robilo radosť.

Ak ste čakali preodborné rady, asi som vás sklamala. Viem však, že ich nájdete a strýčko Google vám pomôže. Sú ich plné weby. Určite potvrdia aj to, čo som naznačila. Pre mňa bol seminár prínosom práve v týchto piatich bodoch.

Na záver nám Zsófi každému natočila krátke video o tom, ako bežíme. Videla som sa, ako smiešne vyzerám. J Mám super prácu rúk (len škoda, žemusím behať hlavne nohami) a samozrejme nezabudnime na ten vrtiaci zadok. Na druhej strane však neviem pokrčiť nohy a bežím akoby s vystretými. A robím dlhé kroky, ktoré treba skrátiť.

Takže ja už viem, čo mi môže pomôcť a popracujem na tom. Čo urobíte vy?

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *